Staff and Governors

Governors

Sue Stollery - Chair

Co-opted Governors

Frank Harrowell
Helen Kenney
Darren Milgate
Hannan Saleh
Ross Tranter

Staff Governors

Julie Bush
Yessica Gimenez

Parent Governors

Carly Lake
Darren Southworth

More details about the Governors at Cyril Jackson can be found on the UST website.

Staff

More than 90 staff work at Cyril Jackson, below is a list of staff and their responsibility. To contact any of the staff below please contact the office.

Leadership

Hodo Dirir
Headteacher

Sophia Dover
Deputy Head

Leah Pulman
AHT Inclusion & ECT Mentor

Jesslyn Holman
AHT Provision & Maths

Aysha Islam
AHT English & School Specific Projects

Maryum Qureshi
AHT Continuous Professional Development and Learning, SENDCo and UKS2 Interventions

Alysha Kassam
AHT Curriculum & Enrichment

Nursery

Anna Lindsay
Phase Leader, RWInc Lead

Arifa Sanji
Teacher

Charlie Pryer
Teaching Assistant

Farzana Rahman
Teaching Assistant

Reception

Nazia Begum
Poplar Class Teacher / Training Teacher

Roushanara Khanam
Mulberry Class Teacher

Farzana Khatun
Higher Level Teaching Assistant

Amila Ahmed
Higher Level Teaching Assistant

Sherina Buchanan
Teaching Assistant

Elm Class (Communication Group)

Julie Bush
SEND Group Lead

Launamae

Sam Tep

Sam Li

Rowshanara Aktar

Year 1

Leah Pulman
Sycamore Class Teacher / AHT Inclusion & ECT Mentor

Tom Sheldon
Maple Class Teacher / ECT and Computing and PE Lead

Mark Wiltshire
SENDCo

Sobia Khan
Intervention

Jurell Campbell
Teaching Assistant

Ruehanara Begum
HLTA Key Stage 1

Year 2

Amaani Khan
Cherry Class Teacher / ECT

Vivienne Hall
Birch Class Teacher / Library Lead

Amy Stevens
Phase Leader & English

Shelima Zakaria
Teaching Assistant

Year 3

Jesslyn Holman
Hawthorn Class Teacher / AHT Provision & Maths

David Read
Rowan Class Teacher / Phase Leader & Enrichment

Alice Tomlinson
Class Teacher

Masuma Khanom
Interventions

Reeha Chowdhury
Teaching Assistant

Nasif Khan
Teaching Assistant

Year 4

Aysha Islam
Oak Class Teacher / AHT English & School Specific Projects

Kelsey Strain
Elder Class Teacher

Vicky Harris
Class Teacher

Reeha Chowdhury
STA

Masuma Khanom
Interventions

Rasma Begum
Teaching Assistant

Julie Sultana
Teaching Assistant

Ann Scales
Teaching Assistant

Year 5

Farzana Begum
Juniper Class Teacher

Shahnaz Parvin
Pine Class Teacher

Sarah Boyle
PHSE, RE and School Council

Tai Christian
Teaching Assistant

Ayse Pembeli
Teaching Assistant

Year 6

Alysha Kassam
Cedar Class Teacher / AHT Curriculum & Enrichment

Zubia Nizami
Willow Class Teacher / Phase Leader & English

Leonie Stafford-Williams
Induction & Mentor lead, DT Co-ordinator & Maths

Maryum Qureshi
AHT Continuous Professional Development and Learning, SENDCo and UKS2 Interventions

Chloe Gee
STA

Sally Burns
SEND / Intervention / 1:1

Jahanara Aktar
Teaching Assistant

Specialist Teachers

Sophia Dover
Deputy Head, KS2 Music and NQT Mentor

Ash Desai
Art Specialist

Midday Meals

Ann Scales

Aska Begum

Chrissie Morris

Christina Pitfield

Hobibur Rahman

Jubeda Khatun

June Hayward

Jurell Campbell

Komorun Nassa

Launamae Gomez

Linda Downs

Luthfa Begum

Mandy Pryer

Marium Hussain

Maureen Murphy

Rasma Begum

Ruzina Pir

Salima Khatun

Sam Li

Shaheeda Bibi

Toby Pryer

Office, Administration and Premises

Ingrida Macenkiene
Senior HR Advisor

Yessica Gimenez
Finance, Compliance and Marketing

Joy Standard
Office Manager

Mark Ripper
Pastoral Administrator

Shumaiya Shahnaz
Enrichment & Inclusion Administrator

Rukeya Begum
Home School Worker

Lipi Islam
Home School Worker

Sofina Khalique-Islam
Administrator

Linda Downs
Receptionist and Administrator

Shopna Rani
Data Officer

Dominic Wren
Premises

Nick Burke
Premises

Tommy Chew
IT Technician